روزانه های مدیریت!

ممکن است شما از شکست خوردن نا امید و مایوس شوید ولی اگر امتحان نکنید، فنا خواهید

افزایش قابلیت ماندگاری نان در بسته بندی های جدید

دریافت لیست سیم کارت و خرید اینترنتی خطوط رند (ایرانسل - همراه اول - رایتل)

افزایش قابلیت ماندگاری نان در بسته بندی های جدید
تهیه کننده : سارا دانشگر


روش پاستوریزاسیون نان بسته بندی شده عمر مفید نان را تا 6 ماه افزایش می دهد ، که با ارائه این روش به نانواییهای کانادایی فرصتهای توزیع کالا گسترش پیدا کرده است.
اساساً روش پاستوریزاسیون نان بسته بندی شده زمان ماندگاری نان در دمای محیط را به بیش از 6 ماه افزایش داده است این به آن معناست که کیفیت می تواند بازار را فراتر از اقتصاد ببرد.
در این روش نان پخته شده، خنک شده، برش داده شده و سپس در کیسه های پلی پروپیلن بسته بندی می شود.پس از اینکه نان بسته بندی شد و دو سر کیسه آن دوخت زده شد (دوخت مضاعف)، محصول در آون پاستوریزاسیون که رویc75ْ تنظیم شده است قرار می گیرد و در آون به آهستگی شروع به گرم شدن می نماید.محصول مورد نظر 30 دقیقه در این دما می ماند سپس آون خاموش شده و نان درون آون به مدت 6 تا 8 ساعت باقی می ماند که موجب از بین رفتن اسپورهای کپکی (که می تواند سبب کپک زدن نان شود) می گردد.
با استفاده از این روش می توان به ماندگاری 40 تا 60 روز برای نانهای بسته بندی شده دست یافت ولی باز هم در تعدادی از نانهای بسته بندی شده رشد کپکها مشاهده می شود که یکی از دلایل آن  استفاده از روش دوخت مضاعف می باشد که اجازه ورود اکسیژن به داخل بسته را می دهد. بسته بندی توسط اتوهای حرارتی می تواند ایمن تر باشد ، اما احتمال بسیار زیادی وجود دارد که بسته های پلی پروپیلن در حین بسته بندی بوسیله حرارت آسیب ببینند یا پاره شوند.البته در روش بسته بندی دوخت مضاعف حتی زمانیکه هیچگونه مشکلی در ارتباط با عبور اکسیژن از خلال محل دربندی کیسه وجود نداشته باشد کیسه های  پلی پروپیلن قادر به نگهداری نان بیش از 60 روز نمی باشند.
 برای حل این مشکل نوعی کیسه بسته بندی قابل انعطاف در کره تولید می شود که در امریکای شمالی مورد استفاده قرار می گیرد. این کیسه ها از لایه های پلی استر 100 میکرونی (mil-4)، پلی اتیلن با چگالی پایین و پلی اتیلن خطی با چگالی پایین تهیه شده است.
 
بر خلاف کیسه های نان (pp) که معمولاً بوسیله دوخت مضاعف بسته می شوند، این کیسه ها می توانند بوسیله دوخت حرارتی بسته شوند که روش بهتری برای نگهداری اکسیژن درون بسته می باشد. همچنین لایه پلی استری در کیسه آماده شده سد رطوبتی بهتری را ارائه می کند و به راحتی کیسه های پلی پروپیلنی نیز پاره نمی شود.
از ویژگیهای منحصر بفرد این کیسه ها گوشه ها و طرف هایی است که به راحتی بوسیله حرارت بسته و محکم شده است که باعث بوجود آمدن کیسه های مستطیل شکل منظمی می شود.
پس از چاپ کردن روی بسته ها همچنین دو طرف حساس به فشار کیسه ها به مشتری اجازه می دهد بسته را دوباره ببندد. از طرف دیگر قیمت این کیسه ها در مقایسه با کیسه های رایج در بسته بندی نان ارزانتر می باشد.
در این روش ابتدا کیسه ها از سیستم بسته بندی افقی هدایت شونده توسط PLC ، HBSA اتوماسیون بسته بندی در یک ناودان عمودی قرار می گیرند . این سیستم از یک حفره خلاء استفاده می کند تا کیسه ها را جداگانه از محل ذخیره سازی به ناحیه پر کردن بیاورد. در قسمت پرکردن مکنده های بالایی بسته ها را برای پر کردن باز می نمایند.
در همین حال نانها پخته شده و سپس توسط ابزار خودکار برش داده می شوند ، هر قرص نان 48 اینچ طول دارد و در هر بسته 10 قطعه یا 450 گرم از نان قرار می گیرد. از آنجاییکه احتمال صدمه زدن به برش های نان توسط دستگاه خودکار وجود دارد بهتر است از یک سیستم نیمه خودکار استفاده شود. قطعات نان توسط اپراتور برداشته می شود و بوسیله دستگاه هل دهنده داخل کیسه ها قرار می گیرد. وقتی محصول درون کیسه قرار گرفت زیر آن به طور خودکار بسته می شود سپس بازوهای حرارتی بالای بسته و اتصالات کناری بسته را می بندند تا از پرس شدن تصادفی نانها هنگامیکه بسته ها وارد قسمت دربندی حرارتی می شود جلوگیری شود.
در حقیقت بسته بندی کلید ماندگاری بیشتر نان است. در این نوع بسته بندی هیچگونه نشتی نسبت به بسته بندی های قبلی وجود ندارد. برای بالا بردن کیفیت یک نمونه دربند CLA3 به عنوان بخشی از سیستم یک پارچه برای بسته بندی اتوماتیک نیاز می باشد.این سیستم بیش از 10 بسته را در دقیقه پر می کند که البته بستگی به سرعت اپراتور دارد.
نان در کیسه های بسته شده به طور دستی روی سینی هایی قرار می گیرد تا به مرحله پاستوریزاسیون منتقل شود.سپس عمل پاستوریزاسیون همانطور که شرح داده شد به مدت 6 تا 8 ساعت در آون انجام می شود. پس از این مرحله نانها برداشته شده و در جعبه های مستحکم به تعداد 20 عدد در هر جعبه قرار داده شده و به انبار منتقل می شود. در این حال ماندگاری 6 ماهه  بسته های نان امکانپذیر می گردد.
در حال حاضر تاریخ انقضاء بوسیله برچسبهای حساس به فشار توسط تفنگهای دستی بر روی بسته ها درج می شود.
قیمت یک بسته نان چاودار آفتابگردان به این روش در خرده فروشی ها 2 دلار و60 سنت تا 3 دلار می باشد.

تاریخ ارسال: جمعه 13 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 02:21 ب.ظ | چاپ مطلب